Konuşma Gecikmesi mi Otizm mi?

Çocuklukta Gelişimsel Sorunlar Yaygın Gelişimsel Bozukluklar;

Normal gelişen çocuklarda dil gelişimi;

6-7 aylıkken heceleyemeye başlama konuşma,ba-ba,de-de gibi,

İsmi çağırılınca bakma,kendine özgü bir dil-konuşma biçimi,

9-12 ay arası ise insan seslerini taklit ve bilinçli anne-baba diyebilme şeklinde gelişim seyri gözlenirken,yaygın gelişimsel bozukluklarda konuşma

Çocukluk Otizmi

Normal bireyin dış dünyanın gerçeklerinden uzaklaşıp kendine özgü bir dünya yaratması durumudur. Otistik durumda olan çocuk çevresindekilere ilgisiz bir görünümdedir.İnsanlarla dolu bir odaya girse boş bir odaya girmiş gibidir.İnsanlara görmüyor /duymuyor izlenimi bırakır ilişki kurması tepkileri davranışları çevreden gelen uyaranlar daha çok kendi iç uyaranlarına göre biçimlendiğinden çevre tarafından tuhaf olarak değerlendirilir.Otizm; yetişkin şizofrenik hastalarda ve çocukluk psikozlarında gözlemlenir.

Atipik  Otizm

Bir diğer adı  yüksek fonksiyonlu otizmdir. Çocukluk-çağı otizminden farklı olarak  3 yaşından önce başlamış olma kriterinin  olmaması ve belirti sayısının nispeten daha az oluşu ve daha işlevsel zihinsel beceriler   tanıyı belirler.

Ret Sendromu

En önemli özelliği doğum ve doğumdan sonraki ilk beş ay içerisinde normal gelişim göstermeleri; ancak daha sonra gelişimsel bozukluk belirtilerinin ortaya çıkmasıdır.Kafa büyümesi

yavaşlar,motor hareketleri amaca yönelik ve koordine değildir.Ellerini göz hizasında yıkamaya benzer biçimde ovuşturma ve yalama biçiminde yineleyici davranışlar görülür.Psikomotor hareketler,dil-konuşma ve zihinsel alanlarda ilerleyici bozulma görülür.

Asperger Sendromu

Gelişimde belirgin bir gecikmenin yada bozukluğun olmadığı buna karşılık konuşmaların tekdüze, ilgi alanlarının dar ve spesifik konularda takıntı biçiminde basmakalıp yenileyici davranışlar ile gözlemlenir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir